Já a má Lu

Já a má Lu

Místo narození: Praha

Místo nynějšího žití: Kdesi v ČR. Myslím, že Mělník, ale je to různý. :-)

Datum narození: 8.9.1985 No jo, věčnej panic, tak se smějte lidi, jen do toho. :-D

Stav: Zeptejte se mé milované Lu, mé Dívky od koní. :-))

Povaha: Jak kdy, jak kde, jak s kým. Ale prej jsem beznadějnej romantik. :-D Já, to tak... :-D

Koníčky: Vandry!!! Kytara, zpěv (muzika všeobecně), psaní textů, pes, pak práce, práce, zas jen práce a práce...

Cíle: Úspěch v práci, šťastná rodina a malinkej domek, s malou zahrádkou ale hlavně ne ve městě.

T.O. Toulavé křusky www.toulavykrusky.jex.cz

Občas se přihodí nějaká nepříjemnost. Někdo se fikne, dostane průjem, horečku, angínu. Jste daleko od města, vesnice, vsi a nemáte sebou žádné léky... Co teď? Jste přeci v přírodě. Příroda je matkou moudrosti a máme se od ní stále co učit. Může nám dát potravu, vodu, ale také nesčetně druhů léčivých rostlin. Ovšem pozor na dávkování, protože každý lék se může stát v nesprávném poměru jedovatým!
Lopuch
Zažívací poruchy:
Doporučené dávkování, je cca 10g listu, povařit dvě minuty ve čtvrt litru vody. Užívá se 3x denně jedna lžíce.

Krční záněty (angína):
Asi 30g listu, se povaří pět minut v půllitru vody. 2x - 3x denně kloktáme, nepolykáme!

Otevřené rány:
Odvar z listu, připravený stejně jako u angíny, smíšený se sádlem, tak, aby jste dosáhli hustoty masti. Tímto potřete ránu, kterou předtím vymyjete odvarem přesličky rolní. Bacha!! Sem snad řek roní, ne lesní! ;-)
Lopuch

Lopuch

Majoránková mast - Rýma
Rýma je dost nepříjemná jak doma, tak především na cestách, kdy vás začne po chvíli pálit frňák.. Takže postupujte následovně.
1lžíce červeného vína se vaří asi minutu s čajovou lžičkou majoránky. Přidá se lžíce másla, roztaví se, přecedí a necháme vychladnout. Mast by se měla vložit do chladničky. Ale pochybuju, že rýmu budete mít v létě, takže předpokládejme že je podzim, zima. Případně ledničku snad umí každý z vás vyrobit i v přírodě. :-)
Mast se vtírá lehce do nosu a na jeho okolí.
Dávky se při výrobě samozřejmě mohou násobit...
Senná rýma
Divizna - květ cca 50g, mateřídouška cca70g, 3x denně pít šálek odvaru, nebo 3x denně pít čaj z kopřivy žahavky.
Poměr je určený na jeden šálek.
Divizna

Divizna

Mateřídouška

Mateřídouška

Cibulový čaj - nachlazení dýchacích cest
Každej snad přece nosíte cibuli ne? A jestli ne - máte pech. :-D
Do studené vody, nakrájejte cibuli na větší kousky. Přivést k varu a nechat 20minut odstát. Pít bez přísad!! Můžete přihřát, ne však vařit.
Na kašel.. (Chřipajzna čéče) :-D
Postačí ti cibule a cukr moučka.
Cibuli nakrájej na drobno a do nějaké nádoby do které ji uložíš, se zasype lžící moučkovým cukrem. Nebo nadrtit krystalový. Nejdýl za hodinu, cibule pustí šťávu.
Ta se užívá 3x denně po čajové lžičce.
Místo cibule, se taky dá použít bulva z černé ředkve. Kašel zmizí za den, maximální léčba však trvá nejdéle 2 - 3 dny.
Šípkový čaj
Šípkový čaj, je dobrý na očistu ledvin. Jelikož žene moč a tím vlastně čistí i močový měchýř. Je dobrý i proti písku v ledvinách a měchýři.

Příprava:
Louhovat 8 hodin nakrájené šípky ve studené vodě. Následně přivést k bodu varu. nevařit!! Sem řek k bodu varu!! :-D pak sundat z ohně, nechat 20 minut stát a louhovat. Cedit přes velice jemný sítko, nebo hadr. Má to chloupky, který dokážou hezky podráždit krk a nepomoch by vám pak ani Lopuch ani nic jinýho :-))
Šípková růže

Šípková růže

Sedmikráska
Nemoc dýchacích cest, nemoci plicní, kašel. Rozpouští (fujtakjsl:-D ) hleny, léčí zánět pohrudnice. Užívá se i jako lék proti horečce, chudokrevnosti, exémech.
Pro plíce je dobrá štáva, smíchaná s medem. Užít se dá taky při průduškovém astmatu. Jednou denně před spaním, dvě čajový lžičky..
Sedmikráska jedovatá není a tudíž se nemůžete tak jak bych to řekl - předávkovat..
Sedmikráska

Sedmikráska

Kopřiva žahavka, nebo dvoudomá (je lepší)
Prostě kopřiva.. Ačkoli je i dvoudomá, ale to v tomto případě nevadí. Použít se dají obě. Nálev čaje z listů, čistí krev, proto je dobrý proti vyrážkám, má vysoký zdroj minerálních látek.

Odvar z kořene slouží proti zahleňovíní prsou, plic, proti kašli (to je ta chřipka čéče!!).

Všechny odvary jsou v poměru 28 až 56 gramů léčivé rostliny na 0,5 litru vody!!!

Kopřiva dvoudomá, je narozdím od kopřivy žahavky mnohem vyšší a dorůstá i přes dva metry výšky.
Kopřiva

Kopřiva

Jitrocel kopinatý
Z čerstvých listů vymyčkaná štáva (stačí pomlátit čistým kamenem, nebo nasekat nožem) se přikládá na otevřené rány. Třeba když se fikneš, při krájení špekáčků, he hééé! :-D
Čaj ze sušených listů (nálev nebo i odvar) je proti kašli, vyčistí též zahleněná prsa a pomáhá při žaludečních vředech.
Vaří se 6 minut, ráno 8-10 lžic jitrocelové šťávy s jednou lžící medu. Ty nemáš med?? :-) No smůla, já ho nosím. :-D
Jitrocel

Jitrocel

Omrzliny!!!
Příznaky:
Snížená citlivost kůže, ze zdravě růžové na bílou, fialovou... Tkáň, začíná postupem mrazu odumírat až nakonec odumře úplně.

První pomoc:
Když už ti omrzne třeba ruka, protože hraješ v mrazu na rozladěnou kytaru, nebo ti přimrzne harmonika k tlamě, tak máš asi pech co? :-D
No... Tak tedy... Postižená část, by se měla dát do prostředí, kde bude telpota tak kolem 15°C. Ne do vysoké teploty. A už vůbec nestrkat omrzlý paznehty k ohni, nebo kamnům, protože poškozená tkáň, je necitlivá a můžou vzniknout set sakra ošklivý a hluboký popáleniny.
Lehčí omrzliny se můžou dát do vlažný vody a postupně tak aklimatizovat do původní tělesné teploty. Jestliže nemáš oheň, ani vlažnou vodu, dej postižený místo do podpaží, nebo do klína. Jestli ti zmrznul klín - máš pech :-D Rozhodně, se nedoporučuje postižený místa třít, masírovat a už vůbec jak sem psal, dávat k ohni, kamnům a nebo fénům a vůbec všem věcem, co mají vysoký žár pro postižený místo.
Popáleniny
Tak jestliže se někdo spálí o oheň, nebo je tak šikovnej a hňápne si pro ušus a o něj se spálí.. Je to ňouma - stejně, jako já :-D Ale jsou popáleniny trochu horší. Řadí se do 4 stupňů, takže zde popíšu jen takový ty nejčastější -1 - 2 stupeň popálení.

První pomoc u dospělích:
Při lehkých popáleninách, je červená kůže, nebo puchýř. Zchladit studenou tekoucí vodou, ponořit místo do řeky, nebo studánky. Dobrá je měsíčková mast. Okraje s neporušenou kůží, se můžou potřít dezinfekcí. Třeba Jitrocelem.

U horších popálenin, je dobrý co nejdřív servat oděv, kde se nachází místo popálení. Pochopitelně se ochlazuje vodou, sněhem, čímkoli, co je po ruce, po dobu 10 - 15minut (pouze na končetinách, kvůli podchlazení). Zmírní to bolest, pronikání tepla do hloubky. Pořád ale sledujeme, jestli nedochází k podchlazení!!! Cokoli se přiškvaří, neodloupávat!!! Prsteny hodinky, náramky sundat naopak hned, páč pak se už těžko sundavají, kvůli otokům. Popálená místa obvázat jen v případě, že není možná v co nejbližší době odborná pomoc. Takovou ránu ničím nemazat, nepoužívat vatu, látky a ani nic jinýho, co by se mohlo do rány přichytit.

První pomoc u dětí:

U dětí lze chladit maximálně 1–2 min, hrozí podchlazení. Ve většině případů je prvním postiženým hlavička, která představuje 20 procent z celé plochy těla dítěte. Od pěti procent se u malých dětí rozvíjí popáleninový šok. Hlavičku a krk chladíme vždy, ale trup a stehna pouze jednorázově. Může totiž dojít k podchlazení, které má za následek prohloubení popálených ploch, nedokrvenost orgánů a hlavně poruchy srdeční.
Nejdůležitější je tu odborná pomoc. U menších dětí, do jedné hodiny maximálka.. Pokud se termín jedné hodiny prodlouží, v organismu, dochází ke zvratu. Postižený, tak může dokonce i do 48-my hodin, zemřít.
Ták... To by asi byly ty nejzákladnější ze základních, které je určitě dobře znát. Pokud budete mít někdo něco fajn, jednoduchého, co se dá jednoduše sestavit v přírodě, písněte mi to prosím do níže uvedené diskuze, ať tak podpoříte zdraví nás trampů. :-)

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (433 | 89%)


www.kov.huu.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one